Zamyslenie nad veršami

Kde vás ešte udrieť, keď zotrvávate v odpore? Celá hlava je nemocná a celé srdce choré. (Izaiáš 1, 5) Veľmi dobrý verš, ktorý adresoval Pán Boh cez proroka Izaiáša izraelskému ľudu, ktorý ho totálne ignoroval, hoci bol ním ťažko skúšaný pre ich neveru. To isté však platí aj pre nás. Život nás bije, Pán Boh na nás dopúšťa rôzne veci, aby nás vychoval a my ako takí "somárikovia" nie a nie to pochopiť. Nie aby sme túžobne hľadali cestu von z toho marazmu, ale my sa radi ešte viac a viac v tom všetkom zamotávame. A Pán Boh sa pýta. Kde vás ešte udrieť, aby ste zmúdreli? Čo ešte na vás dopustiť, aby ste pochopili? Celá vaša hlava je plná telesných vecí a plná vzdoru, a aj celé vaše srdce je plné telesných vecí a plné vzdoru...

Chlapcov im dám za kniežatá a svojvôľa bude vládnuť nad nimi. A v ľude sužovať bude jeden druhého, každý svojho blížneho. Mládenec sa vrhne na starca a podliak na vznešeného. (Izaiáš 3, 4-5) Názov kapitoly kde sa nachádza tento verš sa nazýva vnútorný rozklad ako trest. Teda rozklad spoločnosti. Ako vidíš čitateľu, toto sa dialo už tisíce rokov pred nami a vôbec sa nič nezmenilo v tom našom ľudskom ponímaní vecí a ponímaní Boha a podľa Biblie sa ani nič nehodlá v blízkej či vzdialenej budúcnosti vôbec v tomto smere zmeniť. V štáte nám vládnu častokrát doslova "deti" bez múdrosti, ktoré si hľadajú len svoj prospech a neuvedomujú si, že čo tým činia pre budúce generácie. Úcta k starším už pomaly tiež neexistuje, zákony a všetko si ohýbame podľa seba, prím hrajú peniaze a takto neprávosť vrcholí a preto sa automaticky ochladzuje láska mnohých, ako sa zas píše inde. Stačí sa ti trošku hlbšie nad veršom zamyslieť a mnohé veci aj ty sám pochopíš i vo svete uvidíš.

Beda tým, čo na zlé povedia: Dobré, a na dobré: Zlé, ktorí tmu menia na svetlo a svetlo na tmu, trpké na sladké a sladké na trpké. (Izaiáš 5, 20) Beda tým, ktorý menia podstatu vecí, ktorí z nepravdy tvoria pravdu a podobne. Naša ľudská fráza je, že 100x opakovaná lož sa stáva pravdou. Nerád ľudské odvodeniny Biblie spomínam, ale táto naša odvodenina tento verš presne vystihuje. Kvôli zisku a prospechu všetko opustíme, teda všetky naše zásady, všetky naše predsavzatia a podobne a budeme ich zapierať a zapierať a zapierať.

Beda tým, ktorí sú múdri vo vlastných očiach a sami pred sebou sú rozumní. (Izaiáš 5, 21) Beda nejakému človekovi ak si myslí, že aký je on super, že aký je on neomylný a že na chybe je vždy niekto iný. Taký človek dostane od Pána Boha svoju odmenu a myslím si, že už ju priebežne vo svojom živote aj častokrát dostáva.

Keď vám povedia: Pýtajte sa duchov zomrelých a veštcov, ktorí šuškajú a šepkajú, povedzte: Či sa ľud nemá pýtať svojho Boha, ale mŕtvych kvôli živým? (Izaiáš 8, 19) Toto je verš pre tých, ktorí si chodia pýtať rady k veštcom a ktorí aj nás nabádajú aby sme k nim tiež išli po nejakú radu. Tým máme povedať, aby tam k nim nechodili, ale aby prioritne hľadali kráľovstvo Božie a že všetky tie ostatné veci im Pán Boh vyjaví. A nie že vyjaví, oni ich potom už ani nebudú chcieť vedieť, lebo prestanú v tom vidieť zmysel, lebo budú poznať Boha a tak pochopia, aké sú to všetko tie veštby "mimózne" a nebezpečné veci. Je to hra s ohňom, lebo to všetko využíva práve tá druhá, zlá a zvodná strana vo svoj prospech.

Toho, kto je pevnej mysle, zachovávaš v dokonalom pokoji, lebo v Teba dúfa. (Izaiáš 26, 3) Tento verš sa mi páči. Ten, kto pevne verí napríklad len biblickému Bohu, tak od Neho dostáva pravý a nefalšovaný pokoj. Tí však, ktorí veria aj tomu, aj to mu, aj tomu, tak žiaden pokoj nemajú, lebo ničoho nie sú plní. Len chaosu. Ale toto sa dá vztiahnuť na množstvo iných situácií.

A tak ti milý čitateľu želám, aby si nad všetkým tým čo sa píše v Biblii rozmýšľal, aby si to hĺbkovo skúmal a snažil sa to dobré aplikovať do svojho života a toho zlého, aby si sa vystríhal. A pokoj Boží bude s tebou. AMEN

Ak sa Ti človeče zdal byť článok zaujímavý, tak ho zdieľaj ďalej...

Komentuj

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.