Zamyslenie nad veršom

Verná je to reč: Ak sme s Ním umreli, s Ním budeme aj žiť; ak s Ním znášame utrpenie, s Ním budeme aj kraľovať; ak (Ho) zaprieme, aj On zaprie nás. (2 Timoteovi 2, 11-12)

Milý čitateľu. Tento verš sa mi veľmi páči, pretože nám veriacim dáva určité zasľúbenie. A tak ho idem po častiach rozobrať.

Verná je to reč: Ak sme s Ním umreli, s Ním budeme aj žiť; Verná je to reč je proste také to utvrdzujúce zvolanie od ľudí, ktorí niečo reálne videli i zažili a ktorí sa to potom nám, teda tým, ktorí sme to nevideli a ani nezažili aspoň akým takým spôsobom snažia v našich mysliach utvrdiť. To umretie s Ježišom v "preklade" znamená, že vo svojej podstate sme už "zahodili starého vnútorného človeka". Že proste sme už vykročili za Pánom Ježišom. To vo svojej podstate zahrňuje to ustavičné umŕtvovanie starého človeka s tými jeho pomýlenými predstavami a túžbami (to umŕtvovanie starých vecí musí byť našou celoživotnou snahou, keďže stále žijeme v tom hriešnom tele a svete a ono to všetko vždy na nás bude pôsobiť...). A to naše vnútorné umŕtvovanie starých vecí nám pomáha "vykonávať", alebo ako to inak nazvať práve poznanie Pána Ježiša Krista. Len vďaka Nemu sa môžeme a aj túžime premieňať na nové, čisté a od ďalších rôznych hriechov čo najmenej pošpinené Božie deti.

...ak s Ním znášame utrpenie, s Ním budeme aj kraľovať; Ak znášame utrpenie pre meno Ježiš, teda že sa nám smejú ak niečo o ňom povieme, či strácame kvôli vyznaniu, že mu patríme priateľov, alebo i nejaké iné benefity tu v tomto svete a podobne, tak je to len dobrý znak a utvrdenie toho, že jedného dňa po našej smrti nám to všetko "stratené" v omnoho väčšej miere dá. Teda nedá nám už tie nedokonalé pominuteľné telesné či materiálne "benefity", ale to, že s ním budeme v raji, kde sa budeme mať s ním veľmi dobre. Veď Jeho svet nenávidel ešte skôr ako nás, ako je zas napísané v inom verši. Ale samozrejme aj tu na tomto svete sa budeme mať dobre, len vo verši sa píše o kraľovaní, tak som to vztiahol len na nebeské kráľovstvo.

...ak (Ho) zaprieme, aj On zaprie nás. No ak Pána Ježiša tu na tomto svete zaprieme, že sa k nemu neprihlásime a teda nikdy Ho pred kolegami, známymi, pred domácimi či pred predavačkou v obchode, ak na to príde reč nevyznáme, tak aj On v čase nášho súdu nás zaprie pred tým jediným a spravodlivým sudcom – Pánom Bohom, ktorý bude súdiť naše duše a ktorý ich má moc aj zatratiť a teda uvrhnúť do večného trápenia. A preto je dobré si uvážiť - aj keď tomu možno neveríme, že či nám to stojí za to, alebo nie. Pretože dokázať, že to tak nebude proste nevieme. Preto je vždy dobré kráčať na istotu a nie len na nejaké naše seba-upokojujúce klamlivé videnie. Že hádam sa to nejako s tým Pánom Bohom "porieši" a že hádam pôjdeme do nebíčka...

A tak ťa milý čitateľu povzbudzujem v tom, že aby si kráčal vierou a nie videním vecí (2 Korintským 5, 7) a aby si každé slovo vdýchnuté od Boha bral ako také, ktoré má moc ťa vyučovať a viesť... Každé písmo, vdýchnuté od Boha, (je) aj užitočné učiť, karhať, napravovať a vychovávať v spravodlivosti, aby bol človek Boží dokonalý a spôsobný na všetko dobré. (2 Timoteovi 3, 16-17) AMEN

Ak sa Ti človeče zdal byť článok zaujímavý, tak ho zdieľaj ďalej...

Komentuj

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.