Zamyslenie nad veršom

Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce. (Ev. Matúša 6, 21) S ním ešte úzko súvisiaci je nasledovný. Lebo z plnosti srdca hovoria ústa. (Ev. Matúša 12, 34)

Milý čitateľu. Ako môžeš vidieť, tak naše srdce a naše ústa sú pre nás samotných istým "zrkadlom" a zároveň akýmsi našim občianskym "preukazom" zas pre tých ostatných. Stačí sa len započúvať do toho, že čo vravíme, prípadne akým spôsobom to vravíme a hneď tí druhí čo to z toho nášho "občianskeho" o nás vyčítajú. Ak je človek pozorný, tak v "ňom" veľmi dobre uvidí a veľmi dobre rozpozná, že čím ten druhý dlhodobo žije, alebo čo toho druhého v danú chvíľu naplňuje. Na rečiach, ktoré hovoríme sa dá totižto veľmi dobre rozpoznať, že kto napríklad žije zdravou stravou, že kto žije všelijakými trendovými handričkami, že kto žije ustráchanosťou o budúcnosť, kto je "stressmen" či "stresswomen", či kto milovník dobrého vína, žien a peňazí. Alebo aj to, že kto žije športom či túžbou po nových a nových poznatkoch. Alebo, kto akými rôznymi duchovnými smermi žije po duchovnej stránke. Vskutku sa stačí započúvať do toho, čo ľudia vravia. Tým čím vnútorne žijeme, čoho je plné naše srdce, tak to nás navonok aj identifikuje skrze naše ústa. Lebo to, čo máš na srdci, to máš aj na jazyku. To je také ľudské porekadlo. Porekadlo, ktoré zas len vzišlo z Biblie. Ak ťa napríklad hnevajú deti, alebo manžel, tak keď sa stretneš s kamarátkou, tak jej hneď o tom povieš a nenecháš si to len pre seba, alebo na potom. No, ale ak sme však raz Boží, teda skutočne veriaci a Jeho "zákon" s vierou máme zapísaný v srdci, tak potom to musí byť vidno aj na našich rečiach. Musíme byť jasne čitateľní. Teda snažiť sa smerovať vždy rozhovor na tie správne veci a nezapájať sa do tých nesprávnych. Tými sú bezpochyby prázdne reči, uštipačné reči, bláznivé reči, ohováračské a všelijaké iné. Lebo človek sa v nich veľmi rýchlo dokáže zamotať. A to aj veriaci. No a takýto človek potom nevydáva navonok žiadnu pozitívnu identifikáciu o jeho Pánovi a ani o sebe.

A tak ti milý čitateľu želám, aby to čo hovoria tvoje ústa predstavovalo vždy len tú čistú, nefalšovanú a Bohom do Tvojho srdca ti vloženú pravdu s múdrosťou. (Nadobudnúť múdrosť je lepšie ako rýdze zlato, zadovážiť si rozumnosť je vzácnejšie ako striebro. (Príslovia 16, 16)) Nech tá odpoveď na tvojom jazyku pochádza vždy len od Hospodina. Nech ľudia vidia, že si iný a že každé tvoje vyslovené slovo je slovom plným múdrosti, láskavosti a povzbudenia. AMEN

Ak sa Ti človeče zdal byť článok zaujímavý, tak ho zdieľaj ďalej...

Komentuj

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.