Zamyslenie nad veršom

Každý, kto počúva tieto moje slová a plní ich, podobný bude múdremu mužovi, ktorý si postavil dom na skale. A prišiel príval, privalili sa rieky, strhli sa vetry, oborili sa na ten dom, ale nepadol, lebo bol na skale založený. A každý, kto počúva tieto moje slová, a neplní ich, podobný bude mužovi-bláznovi, ktorý si postavil dom na piesku. A prišiel príval, privalili sa rieky, strhli sa vetry, narazili na ten dom i padol a jeho pád bol veľký. (Ev. Matúša 7, 24-27)

Milý čitateľu. Toto je ďalší veršík, ktorého podstata sa tiež dá použiť na množstvo telesných prirovnaní a to tak podobe, ako sa dajú použiť aj tie veršíky so svetlom. Proste ide v ňom o to, že tak isto, ako my tu na zemi si staviame domy na pevnom základe, tak na pevnom základe má byť postavený aj náš duchovný život. Ak si všimneš, tak keď sa stavia nejaká väčšia a ťažšia budova, tak sa vždy robí prieskum podložia, že či pod tou váhou, ktorú bude tá jej konštrukcia a všetky tie ostatné veci predstavovať si náhodou veľmi "nesadne" a tak sa nejakým spôsobom neporuší statika, ktorej porušenie môže spôsobiť prípadný pád budovy. Toto sa týka samozrejme prevažne veľkých budov, akými sú nákupné centrá, hotely a podobne. Čo sa týka klasických domov, tak tam sa to až do takej miery nerieši, lebo tam pri určovaní, že kde ten dom bude stáť stačí štipka zdravého sedliackeho rozumu (samozrejme, kvôli pointe je to len veľmi zjednodušene povedané). To znamená, že si napríklad pozrieme, že či ten dom nepostavíme povedzme v záplavovom území, teda niekde, kde existuje pravdepodobnosť, že sa v čase dažďu napríklad privalí mohutná záplavová voda a tak nás vytopí. Alebo si ho nepostavíme niekde pod svahom, kde zas hrozí lavínové nebezpečenstvo, či niekde na piesku pri brehu jazera a podobne. Určite chápeš, že čo si pod tým sedliackym rozumom predstavujem. No, ale aj tak sa vždy pri každej stavbe, teda či už tom obyčajnom dome, alebo nejakej veľkej architektonickej stavbe určite vždy dáva pozor na vybudovanie si dobrých základov. Teda na to, aby tá budova stála na pevnom a neotrasiteľnom podloží. Teda nevylejeme betón len tak niekde na púšť, alebo niekde na mokraď, či ku kraju tečúcej vody. Proste dávame si pozor na dôsledné vybudovanie si tých základov lebo vieme, že ak si na to pozor nedáme, tak v budúcnosti sa nám to pri určitej "zhode" okolností môže vypomstiť. No a tak isto je dôležité aj to, že na akom duchovnom základe si postavíme svoj život. Či ho postavíme na Ježišovi, alebo na niekom inom. Keďže tie „poveternostné“ podmienky nášho života sa neustále menia, tak je tiež dôležité dbať pri jeho stavbe aj na to, že aby sa ten náš duchovný "dom", ktorý bude neustále nimi skúšaný - vetrom, dažďom, snehom, páľavou či hocičím iným, tiež časom "nezosunul" k zemi, ak by bol postavený na zlom základe. No a práve dlhodobý vplyv týchto poveternostných podmienok vždy jasne ukáže, že na akom základe tie naše domčeky stoja. Či to všetko na čom svoj život staviame proti tým zlým poveternostným podmienkam života obstojí, alebo sa to všetko nami postavené časom "zloží", ako nejaký domček z karát. Preto je dobré sa modliť k Pánu Bohu o to, aby nám On sám bol pri jeho budovaní tým stavby vedúcim.

A tak ťa milý čitateľu povzbudzujem k tomu, aby si si aj ty do tej tvojej stavebnej činnosti toho tvojho duchovného domu pozval ako stavebného dozorcu, revízneho technika a hlavného majstra zároveň tú najpovolanejšiu bytosť, ktorou je bezpochyby Pán Ježiš Kristus. Len On má skutočne tie správne znalosti k stavbe takýchto domov a len On sám tvorí ten správny základ pre tieto naše duchovné domy. AMEN

Ak sa Ti človeče zdal byť článok zaujímavý, tak ho zdieľaj ďalej...

Komentuj

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.