Zlatá obrúčka
Zlatá obrúčka

Ako zlatá obrúčka v rypáku svine je pekná žena bez jemnocitu. (Príslovia 11, 22)

Veľa krát premýšľam nad tým, že o čom do budúcna písať. Obvykle ma napadne myšlienka, že už všetko dobre poznáme. No ustálená poloha známych pohorí ma utvrdzuje v tom, že svojou vierou ešte stále žiadnu horu nik nepreniesol a preto môžem v "omieľaní" už počutého pokojne pokračovať ďalej. 😉 A tak som sa teda rozhodol (verím, že pod vedením Ducha Svätého) písať krátke zamyslenia k vybraným veršom z Kazateľa či Prísloví. Sú totižto veľmi trefné a poučné do nášho každodenného života. Dopredu však upozorňujem, že všetko to, čo pospomínam bude len môj osobný pohľad na veci podľa daného poznania. Poznatky sa snažím čo najlepšie opísať tak, aby boli veľmi dobre pre každého pochopiteľné. Ako prvý verš som si vybral hore napísaný.

Myslím si, že všetci veľmi dobre poznáme význam spomenutých slov a preto si isto veľmi dobre vieme predstaviť, ako vyzerá taká zlatá obrúčka či rypák svine. Vieme, že tie dve veci sú v našom hodnotovom rebríčku "nekompatibilné". Predstava zlatej obrúčky v nás veľmi zjednodušene povedané evokuje najvyššiu hodnotu bežne dostupného kovu, ktorým si môže normálny smrteľník ozdobiť svoje telo. Schválne som napísal normálny, lebo podaktorí nazvime ich menej normálnejší 🙂 môžu svoje telá ozdobovať povedzme aj diamantmi. Ľudia sme teda vskutku rôzni. Jedni sa pýšia svojimi zlatými retiazkami, náramkami či prsteňmi, druhí zase zlatým samopalom Kalašnikov, no a taký šejk v Dubaji svojim pozláteným štvorkolesovým tátošom Bugatti Veyron. Usudzujem teda, že hodnotu zlata v ľudskom ponímaní nemusím nejako zvlášť opisovať. Tak isto nemusím opisovať ani slovo sviňa. Pravý význam znamená - samica ošípanej. No myslím si, že aj tak častejšie využitie nachádza práve aj keď na druhú stranu o to smutnejšie, ako nadávka v bežnom ľudskom hovorovom slovníku. Teda zo spomenutých príkladov vidíme, že veci, ktoré súvisia so zlatom sa takmer isto nespájajú so zvieraťom, ktoré sa svojim rypákom prehŕňa v pomyjach a žije vo svojich výkaloch.

Peknú ženu mužom tiež opisovať nemusím aj keď samozrejme ich názory sa môžu do určitej miery líšiť. Slovo jemnocit predstavuje nežnosť, citlivosť alebo taktnosť.

No a teraz k pointe veršu. Predstavte si, že stojíte v dlhom rade na nejakom úrade a pred vami je navonok veľmi pekné dievča. Trpezlivo stojí, nešomre, na pleci má prevesenú kabelku, je vkusne oblečená a na tvári má decentný mejkap. Mužský mozog všetky tieto aj keď len povrchné vnemy nejako automaticky kladne vyhodnotí a ona vám zrazu začne byť aj napriek tomu, že ju hlbšie vôbec nepoznáte veľmi sympatická. A to až tak, že keby že ste boli napríklad nezadaný, tak hádam aj pomýšľate na vážnejší vzťah. 🙂 No lenže oproti ide do mobilu zahľadený pán. Samozrejme okolie si až tak nevšíma a plecom narazí do spomenutej, pre vás ešte stále sympatickej mladej devy. Ju odhodí stranou, kabelka jej okamžite "zletí" na zem a ona rozčúlene povie: "Ku..a, kde sa človeče dívate." A vtedy to príde. Chladná sprcha. Celá tá vaša vnútorná náklonnosť sa razom stráca a poviete si. No tak tá ináč nadáva. Čo jej to len z tých úst vyšlo. No koniec. Teda na zmenu pohľadu stačí doslova len pár sekúnd...

Dovolím si tvrdiť, že my chlapi máme v sebe nejako "zakódovanú" predstavu, že žena by nemala nadávať či ináč byť hrubá. Tento záhadný "kód" formuje náš pohľad na nežnejšie pohlavie už odmlada. Verím tomu, že to máme od Pána Boha a slúži nám to na také včasné rozlíšenie istých hodnôt pri výbere povedzme budúcej manželky. Tak isto si myslím, že len malému percentu mužov sa páčia ženy s vulgárnymi rečami a to najmä čo sa týka sexuálnych narážok. Určite by žiadny normálny chlap nechcel, aby práve tá jeho manželka alebo to jeho dievča, známym či kamarátom povedala niečo nasledovné: "No čo chlapci rozdáme si to? A všetci štyria naraz..." Takého niečo jednoducho neakceptujeme ani zo žartu. My predsa chceme mať našu manželku či dievča len pre seba. Preto si myslím, že keď z úst ženy vyjde nejaké tvrdé či neslušné slovo, tak v mužských očiach to zníži jej pomyselnú hodnotu. A teraz sa tu nehrajme na dokonalých či nedokonalých mužov. V tomto verši o to nejde. Nemyslím si, že chlapi túžia po takomto type žien a preto, ak si chcú povedzme založiť rodinu, tak určite budú vyhľadávať len tie slušnejšie devy. Taktiež som presvedčený, že aj plejboji, ktorí sa počas ich "bujnenia" na ženy pozerajú len ako na sexuálne objekty tiež niekde vo vnútri túžia, keď sa raz akože "usadia" 😉 po takej, ktorá bude mať všetky nežné ženské atribúty. Tak isto aj spomenuté nadávky veľmi degradujú ich imidž v očiach chlapov. Chlapov, ktorí sa ešte stále nechávajú tým tichým, my veriaci už vieme, že Božím vnútorným hlasom nejako ovplyvniť.

Ja viem, že potenciál tohto verša je značný a teda existujú aj iné smery v ktorých sa dokážu ženy drsne správať, no ja som pre takú základnú informáciu poukázal len na tieto dva spomenuté, teda sexuálne narážky a nadávky. Ďalšiu analýzu danej témy už prenechám samotným čitateľom. 🙂

Ak sa Ti človeče zdal byť článok zaujímavý, tak ho zdieľaj ďalej...

Komentuj

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *